Thursday, July 12, 2018

Penny Smart #6

This a place where I share how I've stretched a penny, saved a penny and in many cases spent no pennies.

Purchased a kit that contained all of the spices I needed to make dill pickles for $2.99.  
 I didn't have all the spices I needed on hand.  It was going to be less expensive to purchase this than to buy jars of the spices I needed.  I could have invested a little more to have the spices for the future but at the time this fit my budget better.

I've been using rain water to water my flowers.  Free from Mother Nature!
 The garden is producing well.  That means less fresh items to purchase at the store.
 That also means there is plenty to put up for future savings.
 Patsy at A Working Pantry has a $5 or less pantry challenge.  She will take five dollars a week and add to her pantry.  This is separate from her regular grocery spending.  Since adding to my pantry is a goal of mine I decided to take up this challenge.  
 
I added seven cans of pork and beans.  They were on sale for $0.62 cents making my total $4.34.  Yes, I know I could increase my savings by using dried beans.  Both Chuck and I were raised eating these and it's our preference.  Sometimes it's better to pay a few extra pennies to have something you enjoy and know that you will eat.

Wealth gained hastily will dwindle, but whoever gathers little by little will increase it. Proverbs 13:11  

It's a great reminder to tackle our financial goals bit by bit. So there you go. I hope this encourages you to do things to save money. The old adage that every penny counts seems to apply more and more these days. I find it's much harder to stretch my pennies into nickles. *smile* I find it encouraging to hear about other frugal adventures and I hope you do also.

May your day be filled with joy in the journey!


5 comments:

  1. I love reading these. Well done! I wished I had a garden this year. Maybe next year I will get those raised beds. Have a wonderful day!

    ReplyDelete
  2. Love this kind of post! I think I will do $5 challenge to.

    ReplyDelete
  3. Adding to a pantry really does save so much money. I always buy pork and beans like this on sale. The last was >50 a can so we got a case.

    ReplyDelete
  4. All your canning is amazing

    ReplyDelete

Thank you for visiting. I appreciate you taking the time to leave me a comment. I hope you enjoyed your visit and will return again!